FidanlarımızCeviz Fidanı

Ceviz fidanı tohumdan elde edilen çöğürlerin göz aşılama yöntemi ile yetiştirilir. 2.yılında dikime hazır hale gelen aşılı ceviz fidanları son yılların gözde yatırım aracıdır. Firmamızdan; Kasım-Mart döneminde açık köklü mart-eylül döneminde ise tüplü ceviz fidanı satın alabilirsiniz.

Balıkesir’in Kücükbostancı Köyü'nde kurulu firmamıza ait tesislerde büyük emekler sonucunda Kooperatifimizden ve Balıkesir Tarım İl Müdürlüğü'nün kontrolünde toprak tahlilleri, tohum alımları, sertifika işlemleri gerçekleşerek %100 ismine doğru fidanlarımız Karaç Tarım Fidancılık garantisi ve güvencesi ile üretilmektedir.

Ceviz Fidanı Çeşitlerimiz

Chandler Ceviz Fidanı
Chandler Ceviz Fidanı Meyve ağırlığı 13 gr, iç oranı % 49-52 ‘dir. Yağ oranı % 70, protein oranı % 23 olup, kabuktan ayrı lması kolaydır. İç ağırlığı 6.5-7 gr. Kuru ve taze ceviz olarak tüketilmeye elverişlidir. Geçit kuşağına kadar olan bölgelerde ilkbahar donlarını atlatabilen bir çeşittir. Chandler ceviz fidanının tozlayıcısı Franquette ve Fernettedir.

Fernor Ceviz Fidanı
Yan dallarda verimi iyidir. Fernorda Meyveler salkımlarda 1-4 adet olur. Fernor Meyve ağırlığı 12 gr, iç randımanı %49, yağ oranı %51 ve protein oranı %20’dir. Kabuktan ayrılması kolaydır. Lezzeti çok güzel olup kuru ve taze ceviz olarak tüketilmeye elverişlidir. Fernor ceviz fidanının Doğru tozlayıcısı Fernette’dir. Eylül ayının sonlarına doğru hasat edilir

Franquette Ceviz Fidanı
Franquette Eski bir Amerikan çeşididir. Çeşidin yan tomurcuklarda düşük oranda meyve vermesi, iri ağaçlı olması ve nispeten düşük verimli olması nedeniyle bu çeşit son yıllarda sınırlı olarak dikilmektedir. Franquette ilkbahar geç donlarının yaygın olarak gözlendiği ve yağmurların sık rastlandığı yerlerde kullanılır Chandler ve Hartley için tozlayıcı çeşit olarak seçilmiştir. Küçük meyveli olup iç ağırlığı 5.3 gr, iç oranı %46-47, iç rengi ise genellikle çok iyidir. Scharsch-Franquette ağaçları dikine, çok kuvvetli gelişir.Firmamızda sertifili olarak tüplü ceviz, ve açık kök ceviz fidanı olarak mevcuttur.

Pedro Ceviz Fidanı
Pedro ceviz fidanı ağacın gelişimi olarak bodur olarak gelişir. Küçüktür. Budamadan hoşlanır. Aşırı sıcaktan hoşlanmaz. Pedro suyu sever. Susuzluğa karşı dirençsizdir. Pedro da yan dallarda meyve verme oranı yüksektir. Uzun bir çiçeklenme dönemi olduğundan tozlayıcı olarak kullanılabilir. Hasat olgunluğu orta-geç tir.

Fernette Ceviz Fidanı
Fernette Ceviz Fidanı Franquette X Lara melezidir. Fransız orjinli verimli bir çeşittir. Fernor yada chandler ile tozlanır.Geç çiçeklenir. Karasal iklimin hakim olduğu ekolojilere tavsiye edilmelidir. Fernor ceviz fidanı ile aynı özellikleri taşır.

Bize Ulaşmak İçin

TIKLAYINIZ